Bevezetés az internetes böngészésbe

A webböngészők olyan programok, amelyek lehetővé teszik az internetes weblapok megtekintését, a HTML (hypertext markup language, hiperszöveges jelölőnyelv) dokumentumok elolvasását, illetve a helyi intranet elérését. A böngészők nem csak megjelenítik az információkat. A keresőmotorok használatával megtalálhatja az Ön számára fontos információkat, webshopokban vásárolhat, a közösségi oldalakon keresztül kapcsolatba léphet más felhasználókkal, illetve webalapú szerkesztőalkalmazásokat használhat a dokumentumok létrehozásához, stb.

A JAWS a Microsoft® Edge®, a Google Chrome™ és a Mozilla® Firefox® legújabb verzióival működik a legjobban. A JAWS minden támogatott böngészőhöz ugyanazokat a hatékony funkciókat biztosítja, így Ön kiválaszthatja az igényeinek leginkább megfelelőt.

A böngészés során a JAWS hozzáférést biztosít a szükséges információkhoz, illetve részletes leírást ad a weboldalak szerkezetéről és elrendezéséről. A táblázatok, a listák, a címsorok és a képek helyettesítő szövegei bejelentésre kerülnek. A bemondott információ az oldal HTML forráskódjából származik. A HTML jelölőnyelvet az akadálymentes hozzáférés igényét szem előtt tartva tervezték. A JAWS a többi képernyőolvasónál jobban támogatja a HTML kisegítő lehetőségeit.

A JAWS a virtuális kurzort használja a weboldalakon, így azokat ugyanúgy olvashatja el, ahogy a dokumentumokat a szövegszerkesztő alkalmazásokban. A virtuális kurzort máshol is használhatja, például a HTML-alapú súgórendszerekben, az Outlook levelezőprogramban a HTML formátumú e-maileknél, illetve a PDF-fájlokban (Portable Document Format, hordozható dokumentumformátum). Az ezekről szóló témakörökben ismertetett funkciók nagy része mindenhol elérhető, ahol a virtuális kurzor használható.

Amikor megnyitja a böngészőt, megnyílik a kezdőlapja. Ha nincs megadva kezdőlap, kiválaszthat egy weboldalt a kedvencek listájából, vagy az ALT+D billentyűkombinációval a címsorra léphet, és beírhatja az oldal címét. Ha kiválasztott egy oldalt, az betöltődik, és a JAWS bemondja az oldal címét a hivatkozások, címsorok és régiók számával együtt. Ezután a JAWS elkezdi felolvasni a képernyőn lévő szöveget fentről lefelé haladva. Az oldalon való mozgáshoz használja a FEL- és LE NYÍL, a PAGE UP és a PAGE DOWN billentyűket, ahogyan egy szövegszerkesztő dokumentumban is tenné. A JAWS szavankénti, soronkénti, mondatonkénti és bekezdésenkénti felolvasás parancsai normálisan működnek.

Tipp: A Fusion használata esetén a JAWS nem kezdi el automatikusan az oldal felolvasását a cím és az elemek számának bejelentése után. Ez megakadályozza, hogy a fókusz visszaugorjon az oldal tetejére, ha egy gyengénlátó felhasználó az egérrel próbál navigálni. Ennek a beállításnak a módosításához nyissa meg a JAWS Beállítási központját, és válassza "A dokumentum és a weboldalak betöltődést követően automatikusan felolvasásra kerülnek" lehetőséget.

A weblapokon történő navigálás közben a JAWS bemondja a "hivatkozás" szót, amennyiben a vezérlés az adott oldal más részére vagy másik webhelyre mutató hivatkozásra kerül. A hivatkozás aktiválásához nyomja le az ENTER billentyűt.

Az előző oldalra történő visszalépéshez nyomja le az ALT+BALRANYÍL billentyűkombinációt vagy a BACKSPACE billentyűt. Ha a böngészés közben már történt visszalépés, az ALT+JOBBRANYÍL paranccsal tud előrelépni egy oldalt.